KÜÇÜKÇEKMECE HALI YIKAMA / BAHÇELİEVLER HALI YIKAMA / BAKIRKÖY HALI YIKAMA / GÜNGÖREN HALI YIKAMA / BAŞAKŞEHİR HALI YIKAMA / BAHÇEŞEHİR HALI YIKAMA / ESENLER HALI YIKAMA / BAĞCILAR HALI YIKAMA / ZEYTİNBURNU HALI YIKAMA / BAYRAMPAŞA HALI YIKAMA / FATİH HALI YIKAMA / GAZİOSMANPAŞA HALI YIKAMA / AVCILAR HALI YIKAMA / ESENYURT HALI YIKAMA / BEYLİKDÜZÜ HALI YIKAMA / KAYAŞEHİR HALI YIKAMA / EYÜP HALI YIKAMA /
logo
Whatsapp
0543 840 44 41
Çağrı Merkezi;
0212 553 89 98

El Dokuma Halı Yıkama

EL DOKUMA HALI TARİHÇE

İlk halı yapımı net olarak bilinmesede M.Ö. 500'lü yıllardan bu yana Orta Asya, Anadolu, Türkmenistan, İran ve Çin'de üretildiği yaygın olarak doğrulanan bir bilgidir.  Bu coğrafya bu yüzden Halı Kuşağı olarak adlandırılmaktadır. Osmanlı Dönemi'nde nakkaşlık olarak adlandırılan halı tasarımcılığı Acemi sanatkarlardan aktarılan bilgiler ve yetiştirilen sanatçılar aracılığıyla gelişmiş ve nakkaşlık 16. yüzyılda özellikle Kanuni Sultan Süleyman Dönemi'nde en parlak çağını yaşamıştır.

 

NEDEN EL DOKUMA HALI

            El dokuma halılar kök boyadan imal edilmiş olup tezgah üzerinde el ile dokunmaktadır. Gerek hijyen gerek ise görünüş anlamında uzun ömürlü ve kullanıldıkça canlılığını arttıran bir organizma olarak düşünülmelidir. Hakiki yün halılar evinizin içerisinde bulunan havayı da temizleme özelliği bulunduğundan günümüz sanayi halılarından sağlıklı ve uzun ömürlüdür.

 

EL DOKUMA HALI NASIL YIKANIR

            El dokuma halılar kök boya ile imal edilmesinden dolayı, bilinçsiz bir yıkama şeklinde telafisi olmayan hasarlar alabilmektedir. Kutup Halı Yıkama El dokuma halılarda öncelik doğru deterjan ve ilaçların kullanılması ve yıkama işleminin özünde olduğu gibi itina ile yapılması gerektiğinin bilincindedir. El dokuma halılarda yıkama öncesi kök boyların akmasını önleyecek ithal ilaçlar kullanılmalı, akabinde yıkama işlemine alınarak süresi aşılmadan yıkanması gerekmektedir. Kutup Halı Yıkama olarak firmamızda el dokuma halılarınız dokuma ve kök boya analizinden sonra yıkama işlemine alınarak gerek doğallığı gerek ise ilk günkü orijinalliği korunmaktadır. El dokuma halılarınız tezgah üzeri dokuma olmasından ötürü ekseni düz değildir. Dokuma işlemi sonrası yapılan gerdirme işlemi ile düz hat durumunu almaktadır. Birkaç yıkama akabinde bu işlemin tekrarlanarak halılarınızın düz hatta gerilmesi sağlanmalıdır.

EL DOKUMA HALILARDA LEKE ÇIKARTMA

            El dokuma halılarda leke çıkartma işlemi tahmininden zor ve meşakkatlidir.   Gerek dokuma gerek ise yün iplik içerisine işlemiş olan lekenin çıkartılması adına üreticilerinin ön gördüğü leke çıkartıcı ilaçlar sayesinde %80 lin bir oranda leke çıkartma garantisi verilmektedir. Ancak halınız üzerinde bireysel yapılan leke çıkartma işlemi veya kulaktan duyma ilaçların kullanılması halınızda telafisi olmayan hasarlara yol açabilir ve lekenin çıkarılmasını güçleştirebilmektedir. Bu sebepten ötürü El dokuma Halılarınız da oluşabilecek lekeler doğrultusunda işlem yapmadan firmamız ile irtibata geçiniz. 

EL DOKUMA HALILARDA ŞAMPUAN  

El dokuma halılarda tamamen dokumasına uygun organik şampuanlar kullanılmalıdır. İçerisinde kimyasal veya Solvent içerikli şampuanlar el dokuma halılarınıza kalıcı hasar vermesi muhtemeldir. Yanlış kullanılan şampuan sebebi ile halılarınızda genleşme meydana gelebilir veya organık olan yün ipliğe yanıcı bir etki yaparak sarartabilmektedir.

EL DOKUMA HALILARIN BAKIMI

El dokuma halılar yapısı gereği periyodik bakımları mevcuttur. Bunlar içerisinde gerdirme, kabartma, saçak onarımı, saçak örümü, tarama ve presleme bakımları yapılmalıdır. Bu bakımlar sayesinde halılarınızın kullanım ömrü uzayarak nesilden nesile aktarımı mümkün olacaktır. Mevcut bakımları halılarınızın kullanım şekline göre 6 ay ile 1 yıllık periyotlar içerisinde yaptırmanız önerilmektedir. Daha detaylı bilgi için Firmamız ile iletişime geçebilirsiniz. Kutup Halı Yıkama